top of page

KONCEPCJA PRACY

Szanowni Państwo!

Niniejsza Koncepcja Pracy to nasza filozofia, wizja, zbiór zasad panujących w Pracowni Terapeutycznej Motyle Pomocy. Została stworzona po to, by służyć Państwu – Rodzicom, najbliższym osobom naszych podopiecznych, jako przewodnik, którego treści są spójne dla całej motylowej społeczności, są zgodne z obowiązującym Regulaminem i Standardami Ochrony Małoletnich, a także są odpowiedzią na wiele pytań. Pozwoli ona Państwu podjąć decyzję o wyborze naszej placówki oraz zrozumieć zasady, jakimi kierujemy się w codziennej pracy na rzecz dziecka, ponieważ praca z młodym człowiekiem, niezależnie od kontekstu: edukacyjnego, terapeutycznego czy wychowawczego, wymaga przestrzegania kanonu pewnych reguł, które wspierają jego rozwój, dobrostan, terapię  i edukację.

Pracownia Terapeutyczna Motyle Pomocy to inspirująca przestrzeń pełna szacunku, zrozumienia, troski i akceptacji. Miejsce, które ma TYLE MOCY, by czynić wiele dobrego, stworzone specjalnie dla dzieci, z myślą o ich harmonijnym i wszechstronnym rozwoju. Motyle Pomocy tworzą ludzie z pasją, ludzie, którzy chcą pomagać, terapeuci, którzy cały czas uczą się i rozwijają. Wszyscy Ci specjaliści zebrali się w jednym miejscu, by wspólnie nieść dobro i pomoc potrzebującym pacjentom i ich opiekunom - wesprzeć profesjonalną radą, dodać otuchy i pokierować na drodze rozwoju i wychowania.

Pokonywanie wyzwań rozwojowych to nasza specjalność. Wspierając małego człowieka w rozwoju chcemy, aby czuł się bezpiecznie, rozwijał szczęśliwe relacje z otoczeniem i myślał samodzielnie. W codziennej pracy wykorzystujemy elementy różnorodnych metod terapeutycznych docierając do każdego podopiecznego w indywidualny sposób. Wychodzimy z założenia, że tylko kompleksowe, holistyczne i elastyczne podejście do trudności dziecka ma szansę być skuteczne. Metody, które stosujemy w terapii zależą w dużym stopniu od charakteru i trudności dziecka, ale również od jego cech osobowości, wrażliwości oraz zainteresowań. Dobierając cele terapeutyczne szukamy najbliższej sfery rozwoju młodego człowieka. Współpracujemy z placówkami edukacyjnymi, do których dziecko uczęszcza.

Sferą, bez której nie byłoby wychowania, edukacji i terapii jest przede wszystkim rodzina. Pracując z dzieckiem bardzo ważna, wręcz niezbędna jest dla nas współpraca z rodzicami. Przyjmując do nas dziecko, czynimy Państwa częścią motylowej społeczności. Zależy nam na rodzinnej, serdecznej atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku. W sytuacjach wątpliwości, dylematów, zastrzeżeń, czy pytań liczymy na szczerość i otwarty kontakt. Tak, jak w rodzinie, najważniejsza wydaje nam się komunikacja i próba zrozumienia siebie nawzajem. Wszyscy bowiem stoimy po tej samej stronie - po stronie DZIECKA. Cały czas rozwijamy się i szkolimy, by wspierać rodziny najbardziej aktualną wiedzą i skutecznymi rozwiązaniami.

Tylko ściśle współpracując, możemy stworzyć efektywną i wspierającą przestrzeń dla wszechstronnego rozwoju młodego człowieka. Zapraszamy Państwa na pierwsze, bezpłatne spotkanie konsultacyjne, które odbywa się bez udziału dziecka i ma charakter wywiadu. Dlaczego? Wyznajemy zasadę: „nie mówimy o dziecku przy dziecku”. Nikt przecież nie lubi słuchać, gdy rozmawia się o jego problemach, prawda? Nie narażajmy więc na to dziecka, zadbajmy o jego komfort. Konsultacja polega na zebraniu informacji dotyczących rozwoju dziecka i określeniu problemu, z jakim zgłaszacie się Państwo do naszych specjalistów. Podczas spotkania możecie Państwo zostać poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy, arkuszy oceny funkcjonowania dziecka itp. Niezbędne w tym procesie jest poznanie młodego człowieka oraz jego środowiska rodzinnego. Standardowy czas spotkania to 60 minut, choć może on być dłuższy lub krótszy w zależności od potrzeb. Czasami spotkania konsultacyjne mogą być podzielone na dwie części: połowa czasu dla rodzica, połowa dla dziecka. Niekiedy może zdarzyć się, że terapeuta zadecyduje o wspólnej rozmowie w obecności młodego pacjenta, najczęściej dotyczy to najmłodszych dzieci. O przebiegu spotkania zostaniecie Państwo poinformowani przez specjalistę. Wszelkie decyzje podejmowane są po rozważnym rozpatrzeniu punktu widzenia rodzica i terapeuty. Ta równowaga jest niezbędna i możliwa do osiągnięcia tylko dzięki współpracy opartej na dialogu. Zachęcamy do zgłaszania wszelkich obserwacji i sugestii.

         

Kolejna wizyta to rozpoczęcie terapii, czyli spotkanie terapeuty z dzieckiem, które prowadzone jest w formie zabawy, jako naturalnej aktywności rozwojowej, a także rozmowy dostosowanej do wieku. Spotkanie ma charakter zapoznawczo-diagnostyczny w zakresie zgłaszanych przez Państwa trudności zauważonych u dziecka. Podczas spotkania dziecko zachęcane jest do aktywności poznawczych, twórczych, rozmowy. Terapeuta bezwzględnie stara się być uważnym obserwatorem wrażliwym na potrzeby dziecka w celu jak najlepszego poznania podopiecznego. Pracownia terapeutyczna nie jest miejscem, gdzie dziecko od razu może poczuć się komfortowo. Warto więc umówić spotkanie w taki sposób, by zwiększyć komfort młodego człowieka - unikając późnej pory, odwoływania na rzecz wizyty zajęć, które dziecko bardzo lubi, dbając by nie było zmęczone, chore, głodne, a w przypadku najmniejszych dzieci unikając pory drzemki. Prosimy, w przypadku starszych dzieci, o wytłumaczenie dokąd idzie i opisanie w sposób dostosowany do wieku dziecka, dlaczego ta wizyta jest ważna. W sytuacji konfliktu rodziców/sprawy rozwodowej/zamiaru rozwodu przed pierwszymi zajęciami dążymy i obligujemy zgłaszającego rodzica do uzyskania zgody (poprzez podpisanie Regulaminu) obojga rodziców posiadających pełnię praw rodzicielskich na udział dziecka w zajęciach terapeutycznych, artystycznych, czy też warsztatach. Ważne jest, by proces terapeutyczny młodego człowieka nie był zagrożony zerwaniem ze strony rodzica, który nie wyraził aktywnie zgody na terapię.

           

Zajęcia terapeutyczne, artystyczne oraz warsztaty trwają od 30 do 60 minut w zależności od ich rodzaju. W czas trwania zajęć wlicza się rozmowa z rodzicem/ opiekunem prawnym dziecka dotycząca krótkiego podsumowania zajęć. Jak wspomnieliśmy już wyżej - nie mówimy o dziecku przy dziecku, przede wszystkim o jego trudnościach. Terapeuci udzielając informacji zwrotnych przy dziecku bazują na komunikacji nacechowanej pozytywnie, skupiają się na wzmocnieniach, ale też ich stopniowaniu, bazowaniu na pożądanych zachowaniach i sytuacjach. Niektórzy dorośli uważają, że dziecko które często słyszy pochwałę nie będzie znało granic lub nie będzie widzieć swoich słabych stron, co nie jest prawdą. Dzieci, które mają poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa bez problemu przyjmują także słowa krytyki oraz dostrzegają zdenerwowanie dorosłego i jego emocje, również te negatywne. Komunikacja z dzieckiem nie polega tylko na chwaleniu. W sytuacjach trudnych, warto pośród krytyki pamiętać o pozytywach. Idealna proporcja według badań to pięć na dwa, czyli pięć pozytywnych komunikatów na dwa negatywne/krytyczne. Ważne jest aby dziecko, które włożyło wysiłek w wykonaną pracę, zadanie, czynność, usłyszało: Możesz być z siebie dumna/y, ponieważ chcemy, żeby młody człowiek uczył się i starał dla siebie, a nie dla nas dorosłych. Słowa te bardzo podbudowują jego myślenie o sobie i poczucie wartości, że postarał się i coś osiągnął własną pracą. Oczywiście nie ma w nic złego w tym, żeby dziecko od czasu do czasu usłyszało od nas: Jestem z ciebie dumna/y. Warto pamiętać, że doceniany młody człowiek chętniej podejmuje nowe wyzwania i nie boi się porażek. Pozytywne komunikaty pomagają wzrastać dziecku i budować poczucie własnej wartości. Nie zapomnijmy o tym, że język, którym zwracamy się do dziecka, staje się w przyszłości jego własnym językiem w porozumiewaniu się z innymi. Dlatego dbajmy o to, żeby nasz język był pełen miłości, życzliwości i zrozumienia.

         

Szczegółowe informacje dotyczące pracy dziecka podczas zajęć są przekazywane na wcześniej umówionych spotkaniach terapeuty z rodzicami, ponownie bez obecności dziecka. Podczas spotkania omawiany jest szczegółowo przebieg terapii, dostrzeżone postępy i trudności, propozycje wsparcia, a także – jeżeli to konieczne - próba wypracowania strategii rozwiązania trudności występujących u dziecka z Państwa aktywnym uczestnictwem. Prosimy także Państwa o przekazanie podczas wizyty informacji zwrotnej dotyczącej efektywności zajęć, jak również zachodzących zmian w funkcjonowaniu dziecka. Spotkania i rozmowy konsultacyjne są płatne i odbywają się po wcześniejszym umówieniu Państwa z osobą prowadzącą zajęcia. Terapeuci nie prowadzą konsultacji i poradnictwa telefonicznego poza umówionym terminem spotkania oraz poza zajęciami.

       

Podstawą naszej pracy jest wiara w naturalną chęć uczenia się każdego dziecka oraz w obecność ogromnego potencjału, jaki każde z nich w sobie posiada. Staramy się, aby poprzez środowisko, które tworzymy młody człowiek we własnym tempie odkrywał zarówno swoje możliwości, jak i słabości, aby uczył się dostrzegać swoją wartość, niepowtarzalność, ale także aby potrafił widzieć te cechy w innych ludziach i je uszanować. Terapia jest procesem, który wymaga zaangażowania, a stały termin i miejsce temu zaangażowaniu sprzyjają. I odwrotnie - wszelkie zmiany w ustaleniach raczej nie będą go wspomagały. Ustalając termin spotkań, obie strony podejmują wzajemne zobowiązanie. To nie jest tak, że można na zajęcia przyjść albo nie przyjść, zależnie od humoru lub pogody. Nie znaczy to, że nie można przełożyć spotkania, gdy coś wyjątkowego się wydarzy, ale robienie tego często nie przyniesie pozytywnych efektów. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, ile będzie trwała terapia. Jest to spowodowane indywidualnymi różnicami rozwojowymi samego dziecka. Dodatkowo dzieci przejawiają różne trudności rozwojowe z różnych poziomów funkcjonowania. Przynależą do różnych środowisk i rozwijają się we właściwym sobie tempie. Należy podkreślić duże znaczenie regularności spotkań terapeutycznych. Terapia mająca na celu trwałą zmianę powinna, według większości specjalistów, odbywać się z pewną regularnością. Ma to duże znaczenie dla postępów terapii. Najlepiej, aby zajęcia odbywały się minimum raz w tygodniu bez dłuższych przerw. Widzimy różnice w osiąganych celach terapeutycznych, gdy terapia jest nieregularna. Także stały czas trwania zajęć sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Ten czas powinien być za każdym razem taki sam i powinno to zostać ustalone na początku wspólnej pracy. Terapia, która jest zaplanowana i długofalowa daje poczucie bezpieczeństwa uczestnikowi i jego rodzinie. Systematyczność pozwala na obserwację postępów w rozwoju dziecka. Terapia jest wymagającym przedsięwzięciem. Żeby czerpać z niej korzyści, trzeba zaangażowania i wysiłku. Jednak terapia nie kończy się po wyjściu z gabinetu. Tam się tylko zaczyna. Wyznaczone cele terapii dla dziecka są jednocześnie celami dla rodzica.

 

W procesie terapeutycznym jednym z najważniejszych elementów pracy z dzieckiem jest praca z rodzicem. To Państwo spędzacie z dzieckiem większość czasu oraz uczycie go najważniejszych umiejętności. To w Państwu dziecko widzi wzór do naśladowania. Warto zatem pamiętać, jak istotna jest rola rodzica w terapii. Terapia raz w tygodniu, nawet dwa razy w tygodniu, nigdy nie przyniesie zamierzonego efektu równie szybko, jak terapia w gabinecie oraz regularne ćwiczenia z dzieckiem w domu. Nie znaczy to, że nagle musicie stać się Państwo terapeutami. Osoba prowadząca zajęcia może przekazać kilka ćwiczeń do realizacji w domu. Są to ćwiczenia, które mają ułatwić i skrócić drogę dziecka do osiągnięcia wyznaczonego celu. Zazwyczaj są one bardzo proste i nie zabierają dużo czasu. Jednak nie o czas tu chodzi, a o regularność. Wykonywanie codziennie kilku zaleconych ćwiczeń z czasem staje się rutyną, a dla dziecka nieocenioną pomocą, możliwością spędzenia czasu z rodzicem, zawiązaniu więzi a jednocześnie terapii.

 

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, a także osób pracujących i przebywających w pracowni terapeutycznej, prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego. Szczególnie zwracamy się z prośbą, aby nie przyprowadzać na zajęcia, warsztaty dzieci chorych, ze zmianami skórnymi, gorączką i katarem. Zła kondycja fizyczna dziecka powoduje nieefektywną terapię. Terapeuta ma prawo odmówić przyjęcia dziecka na terapię lub telefonicznie poprosić o jego odebranie, jeśli uzna, że dziecko jest chore. W przypadku, gdy pewne objawy są wynikiem alergii, możemy poprosić Państwa o dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia od specjalisty. Nie podajemy dziecku żadnych leków. W razie urazu lub wypadku terapeuta opatruje ranę lub inny uraz zgodnie z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeśli stan dziecka nie wymaga specjalnej interwencji medycznej, terapeuta skontaktuje się z Państwem w celu poinformowania o zaistniałej sytuacji, a Państwo zadecydują o dalszym postępowaniu np. w sprawie wezwania karetki pogotowia. Jeśli istnieje podejrzenie, że uraz może zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka, osoba prowadząca zajęcia natychmiast wzywa karetkę pogotowia, a następnie dzwoni do rodziców/opiekunów prawnych.

 

Sposób postrzegania siebie oraz zdrowie dziecka jest bezpośrednio związane z jego higieną osobistą. Wraz z wiekiem opieka nad dzieckiem zmienia się, ponieważ zdobywa ono nowe umiejętności fizyczne, poznawcze, społeczne, emocjonalne i w coraz większym zakresie decyduje o sobie, także o swoim ciele. Poszczególne sfery rozwoju wpływają na siebie. Jeśli z powodu niepełnosprawności fizycznej lub braku pewnych umiejętności czynności higieniczne przebiegają inaczej, potrzebna jest uważność na zachowanie funkcji rozwojowych zgodnych z wiekiem i możliwościami danego dziecka. Wszelkie czynności higieniczne są ściśle związane z cielesnością i rozwojem psychoseksualnym, dlatego w tym obszarze ważna jest jak największa autonomia i samodzielność dzieci. W toalecie zapewniona jest prywatność. W miarę możliwości i bezpieczeństwa dziecko zostaje na jakiś czas samo. Terapeuta, pod opieką którego znajduje się dziecko, wchodzi do toalety tylko za zgodą dziecka lub w przypadku zagrożenia. Terapeuta włącza dziecko w czynności higieniczne na miarę jego możliwości np. poprzez poproszenie o zainicjowanie zsunięcia spodni, odpięcia pampersa. Zapewniamy, że będziemy modelować i wspierać dziecko w podejmowaniu samodzielności w tym zakresie. Prosimy jednak o nieustawanie w ćwiczeniu czynności higienicznych takich jak samodzielna toaleta, kąpiel, mycie zębów, czesanie włosów, czyszczenie nosa również w domu.

 

Podczas zajęć dziecko powinno być ubrane w strój praktyczny, niekrępujący ruchów, z przyzwoleniem na zabrudzenie, stosowny do temperatury. Bardzo ważne jest, aby nawet najmłodsze dziecko mogło uczyć się samodzielności w samoobsłudze i osiągać na tym polu sukcesy, dlatego prosimy, aby nie zakładać dziecku ubranek, które są skomplikowane w użytkowaniu, a więc pasków, szelek, dużej ilości guzików przy spodenkach.

 

Ceniąc sobie prywatność dziecka, jego godność i prawa, publikowane przez nas w mediach społecznościowych zdjęcia oraz filmy nie zawierają jego wizerunku. Uważamy, że każde dziecko ma prawo do decydowania o tym, jakie informacje i wizerunki są udostępniane na jego temat. Szanujemy prywatność i zdajemy sobie sprawę, że internet nie zapomina, a raz opublikowane treści mogą krążyć w sieci przez wiele lat. Pragniemy chronić dziecko przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z nadmierną ekspozycją w mediach społecznościowych, takimi jak cyberprzemoc, kradzież tożsamości, czy nieodpowiednie użycie zdjęć przez osoby trzecie.

 

Plan pracy pracowni terapeutycznej dostosowujemy do kalendarza szkolnego uwzględniając dni wolne, przerwy świąteczne oraz inne wydarzenia. Od września do czerwca pracujemy zgodnie z ustalonym w ostatnim tygodniu sierpnia planem zajęć. W lipcu oraz sierpniu obowiązuje zmieniony, wakacyjny grafik zajęć. W trakcie wakacji pracownia terapeutyczna będzie zamknięta przez dwa tygodnie w związku z przerwą techniczną. Ze względu na dni wolne od zajęć edukacyjnych w placówkach oświatowych nasz plan zajęć może ulec zmianie w wybranych terminach, zmiana dotyczy przede wszystkim większej liczby dostępnych godzin na zajęcia.

 

Podsumowując

Pasja tworzenia, determinacja, doświadczenie oraz dbałość o najwyższe standardy zmotywowały nas do stworzenia wyjątkowego miejsca. Kierując się zasadą: „wyjątkowe miejsce tworzą wyjątkowi ludzie” kreujemy przestrzeń bliską dziecku i jego rodzinie, o potencjale terapeutycznym, edukacyjnym, artystycznym. W naszej motylowej przestrzeni panuje ciepła, rodzinna, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera, w której dzieci czują się szczęśliwe i bezpieczne. Uśmiech i serdeczność, ciepłe relacje, empatia, cierpliwość, ale także zasady i konsekwencja to nasza dewiza, jednocześnie klucz do serc i umysłów naszych podopiecznych.

Oddajemy w Wasze „małe rączki” miejsce wyśnione i wymarzone, oazę spokoju, bezpieczeństwa, harmonii i akceptacji. Niewątpliwie, każde dziecko jest wyjątkowe, a podejście do terapii i kreowanie środowiska powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Najważniejsze w dzieciństwie jest to, by dawać dziecku poczucie, że jest kochane. Ono po prostu ma czuć się kochane♥. Zawsze, niezależnie od tego, co „nabroi”. Jeśli dobrze zbudujemy ten fundament, dziecko nigdy nie będzie musiało nikomu udowadniać swojej wartości. Przy tym wszystkim musimy pamiętać, że dowody miłości dla dziecka to nie rzeczy - tylko efektywny czas, który spędzamy razem i słowa, które do niego kierujemy. Dzieciństwo to krótka chwila w życiu! Dużo niebezpieczeństw czyha w dzisiejszym świecie na dzieci, ale największe z nich to samotność. Dbajmy więc i pokazujmy dzieciom siłę społeczeństwa, pokazujmy im piękno relacji.

Pasja tworzenia, determinacja, doświadczenie oraz dbałość o najwyższe standardy zmotywowały nas do stworzenia wyjątkowego miejsca. Kierując się zasadą: „wyjątkowe miejsce tworzą wyjątkowi ludzie” kreujemy przestrzeń bliską dziecku i jego rodzinie,
o potencjale terapeutycznym, edukacyjnym, artystycznym.
W naszej motylowej przestrzeni panuje ciepła, rodzinna, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera, w której dzieci czują się szczęśliwe i bezpieczne. Uśmiech i serdeczność, ciepłe relacje, empatia, cierpliwość, ale także zasady i konsekwencja to nasza dewiza,
jednocześnie klucz do serc i umysłów naszych podopiecznych.

Oddajemy w Wasze „małe rączki” miejsce wyśnione i wymarzone,
oazę spokoju, bezpieczeństwa, harmonii i akceptacji.

I pamiętajmy...

MP Każda zmiana potrzebuje czasu i przestrzeni_edited.jpg

Każda zmiana potrzebuje czasu i przestrzeni

bottom of page